Zagrożenia korzystania z wózków widłowych

Korzystanie z wózków widłowych na terenie zakładu przyspiesza i ułatwia pracę. Aby zachować bezpieczeństwo podczas jego użytkowania, należy stosować się do wyznaczonych zasad. Niestety, istnieją pewne zagrożenia, które mogą prowadzić do poważnych wypadków. Trzeba wystrzegać się danych sytuacji zagrażających.

Zagrożeniem jest na pewno brak oznaczeń lub informacje ostrzegawcze w obcym języku. Sprawia to, że nie dla każdego pracownika takie oznaczenie jest zrozumiałe. Do wypadku może przyczynić się również brak sygnału dźwiękowego przy jeździe do tyłu, a także możliwość klejenia się styków, co sprawia, że pojazd nie zatrzymuje się przy użyciu hamulca zasadniczego. Niebezpieczne okazują się niezabezpieczone baterie akumulatorów w wózkach z napędem elektrycznym, które w razie wywrócenia pojazdu mogą zwyczajnie wypaść. Zagrożenie niosą także nieosłonięty wentylator czy tłumik i rura wydechowa.

Operator wózka widłowego jest także narażony na uszkodzenia, jeśli względy bezpieczeństwa nie zostały w pełni zachowane. Jeśli daszek nie ochrania przed uderzeniem, kierowca może doznać uderzenia w przypadku zerwanego łańcucha. Nie można dopuścić do braku osłony czy pasów bezpieczeństwa, które mają chronić operatora.

do szyb regeneracja-pomp.pl